Вибір ділянки, вибір сорту і трохи економіки

При закладанні плантації спаржі треба врахувати декілька моментів

Момент 1. Ділянка.

Момент 2. Сорт

Момент 3 Економіка

asparagus

Момент 1 – Ділянка.

В попередній статті ми уже підкреслювали, що спаржа росте будь-де, крім підтоплених місць, тому найкращі ґрунти для неї –   легкі, проникні для повітря, багаті на поживні речовини з низьким заляганням ґрунтових вод. Легкі ґрунти – більший врожай, таке правило Рівень ph має бути на рівні 6.5-7, тобто ґрунтовий розчин має бути трохи лужним. Для великих ділянок під спаржу краще одразу вибирати природно відповідні ґрунти, бо закислені ґрунти потрібно буде розкислювати крейдою, вапном, попелом,  а це додаткові витрати.

 

На що потрібно буде обов’язково витратити гроші – то це на органічні і неорганічні добрива, брак яких зазвичай спостерігається на легких ґрунтах. На 1 га ділянки вноситься 50-100 тон перегною, 50-250 кг фосфору та до 300 кг калію. Замість перегною, можна внести за 1 рік до посадки, свіжий гній, солому, інші органічні рештки, окрім тирси хвойних порід, які замислюють ґрунт.

Обов’язковою є боротьба з багаторічними бур’янами і шкідниками, такими як хрущ і дротяник. Використання гербіцидів бажано провести за 1 рік до посадки плантації.

Ділянку бажано мати розташованою на рівній сонячній і затишній місцевості, де не має вітру.  Сильний вітер може ламати стебла і це призведе до загибелі рослин. На маленькій ділянці це питання вирішується через встановлення шпалер, на великій плантації це додаткові розходи і незручності для механізованого обробітку. Направлення гряд – з півночі на південь для кращого освітлення.

Якщо на плантації планується механізований обробіток землі, доведеться передбачити ширші міжряддя і місця для розвороту техніки на початку і в кінці рядів. Таким чином, кількість рослин на одиницю площі зменшується.

Одразу зауважимо, що на щільних ґрунтах, доведеться додатково завезти легкий ґрунт на основі торфу для насипання гряд і відбілення спаржі, оскільки гряди з важкого ґрунту будуть деформувати пагони відбіленої спаржі.

asaparagus2

 

Момент 2 – Сорт.

Кожен сорт має свої особливості, такі як наприклад – стійкість до хвороб і перепадів температур, строк плодоношення, щільність посадки і т.д. Тому, при закладанні плантації спаржі для вибору сорту враховуються усі параметри ділянки, кліматична зона, ваші плани і економіка.  

сорты спаржи

Наприклад – якщо ваша ділянка знаходиться у Київській області, має глинисті середньо-важкі нейтральні за кислотністю ґрунти, а вирощувати ви плануєте як білу, так і зелену спаржу, ми б рекомендували сорт Гролім, який сертифікований для помірної кліматичної зони і показує себе краще з інших сортів на глинистих ґрунтах. До того ж він має найвищу стійкість до хвороб, які можуть виникати на важких ґрунтах. Однак, цей сорт показує себе краще як біла спаржа, тому для зеленої спаржі доведеться взяти ще один сорт, а ми б рекомендували навіть два різних по строках дозрівання, щоб збільшити період плодоношення – наприклад ранні Гійнлім чи Авалім (останній ще не сертифікований в Україні) і пізній Баклім. З метою отримання якнайраннішої продукції сорт Баклім можна також вирощувати в теплицях.

maxbigroots-273x286

 

Момент 3 – Економіка.

В Голландії, де землі мало і вона коштує дуже дорого, практикуються інтенсивні технології вирощування спаржі, за якими вона закладається на плантації ущільненно. Таким чином, за рахунок більшої кількості рослин, врожайність за роками зростає скоріше, але така плантація раніше і виснажується. Тому строк експлуатації такої плантації менший за ту, де рослини посаджені традиційно. Щільність наших основних сортів наведена в описі сортів, тому зазначу лише основний принцип інтенсивного саду – це двохрядна стрічка приблизно 30 см на 25 см, де 30 см – відстань між рядами, а 25 см – відстань між рослинами.  При більшій щільності рослин має зростати кількість добрив, що вносяться і води для поливу у перші роки. Технік посадки рослин багато – серед них посадка в V- подібну борозну, у траншею одним чи двома рядами, у траншею у гребні ( для місця з високим заляганням ґрунтових вод).  Зазвичай, з урахуванням страхового фонду, на 1 га плантації потрібно 24-25 тисяч рослин.

jersey-knight

 

Замовити спаржу можна на нашому новому сайті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *