Два принципи створення саду

Основний мій підхід для створення саду полягає в балансі раціональності і ємоційності. Поясню таким чином – в сільській місцевості я пропоную робити сільські сади, в містах – сади міського типу, використовуючи при цьому ландшафтний дизайн для досягнення задоволення від користування садом і його спогляданням. Краса і користь, які ходять рука об руку – ось мої засоби ландшафтного дизайну для досягнення емоційного ефекту від споглядання саду.

unnamed На мій погляд – для позитивного
естетичного сприйняття дизайну важливо, щоб створений сад гармоніював не тільки з місцевістю, типом і структурою ії рельєфа, навіть ії культурою, але й з особистісним баченням , ба, навіть із світоглядом. Вищий пілотаж цього підходу – монастирський сад – переплетіння раціональності, краси і світогляду.

Реалізуючи такий підхід, я пропоную експериментувати зі стилями і при цьому якнайширше використовувати рослини, матеріали і вироби, які характерні для вашої місцини.

Але по порядку.

Усе починалося на моїй дачі, яка дісталася мені за спадщиною. Типова 7-ми соткова ділянка зі старими деревами і невеличким будиночком – як у всіх. Зарості малини, квіти і кущі. Завдання складалися такі – розчистити, обрізати, викорчувати і щось нове посадити. В тому числі овочі, ягідники і дерева. Ділянка вийшла в результаті доволі доглянутою, чистою і світлою. Але потім виявилось, що не вистачає затінку, потім трави, потім квітів, загалом – чарів старого саду, де була досягнута своя рівновага і організація. Сад жив своїм життям, а зараз він став нудьгуватим і нецікавим. Це окрема тема – облаштування старого саду. Англійські дизайнери планують свої сади, як старі і отримують за це винагороди на виставках.

Так, але чому я про це пишу – щоб пояснити як я прийшов до розуміння які найголовніші принципи створення саду, того, що гармонійний сад має бути одночасно і функціональним і красивим. В цьому і є гармонія. Одне без одного як птах без одного крила.

Сад завжди садився для плодів спочатку, потім входив у силу і ставав красивим і в цвітінні і в розмаїтті трав і квітів, що поселялися у ньому. Лише в такому вигляді він може нас повністю задовольнити. Це і є гармонія.

Раціонально-емотивні сади

Сьогодні я спеціалізуюся на прогресивному садівництві, а пріорітетним вважаю створення гармонійних садів, які я називаю раціонально-емотивними. Сади такого типу включають в себе змішані декоративно-плодові композиції об’єднані в цілісну ландшафтну структуру без шкоди для декоративності.

Найбільш виразним прикладом такого виду саду є монастирські сади, сади біля старих обійсть в Європі з власними виноградниками і декоративними городами. Чому там? Бо тільки там можна почути слова “Моя сім’я живе в цьому будинку з 17 століття”.

По суті мої сади – це фамільні, родові сади, де діти дорослішають разом з садом і потім їх діти гуляють в таємничих прекрасних нетрях батьківської садиби. В таких садах і діти і дорослі можуть знайти собі заняття по душі і свій особливий сенс існування в світі.

Згодьтеся – прекрасний сад – це місце казок. А що ще потрібно дітворі? Тільки мати, яка прочитає казку.

s1_64579_17

До речі, в моїй практиці був випадок, коли заможна родина, що жила в закритому котеджному містечку замовила спеціально для дітей невеличкий город, щоб навчити дітей трудитися. Достойний приклад.

Один з найважливіших елементів цього саду, як на мене, – декоративний город. Це особливий, знаковий елемент саду, де краса і користь, квіти і плоди зливаються в одне і викликають естетичні переживання.

В такий підход до створення садів органічно вплітаються два принципи створення саду:

 

 Аутентичність і екологічність.

Аутентичність полягає у тому, що для прикрас саду такого типу можна використовувати старі вироби народних ремесл, як то вози, вулики, бочки, жорна, черепицю і т.д. Дати старим речам нове життя, зберегти пам’ять землі, де живеш, це ще й екологічно. Для таких цілей я власноруч підбираю раритети.

Екологічність також полягає у тому, що на своєму невеличкому городі ти можеш виростити органічну, чисту продукцію, використовуючи органічні засоби захисту. Крім того змішані посадки овочів, ягідників і квітів самі по собі є захистом від багатьох хвороб і комах антагоністів. Наприклад, загальні посадки цибулі і моркви взаємно відлякують шкідників одне одного.

Останнім часом, почастішали випадки замовлень консультацій і навчань, коли власники садиб беруться своїми руками створювати садочок і доглядати за ним, тому велику увагу я приділяю навчанню різноманітним прийомам ландшафтного дизайну та садівництва. Найбільшу увагу я приділяю все ж таки навчанню, яке починається з планування саду. Тут якнайкраще працює принцип авторства – коли найкращі ідеї садів виробляються майбутніми власниками садів, а я, як консультант, тільки допомагаю їх реалізувати.

Окремі проекти в структурі ландшафтного проекту, як то – водовідведення, водонакопичення, дренажу і водокористування, звісно реалізуються по принципам раціонально-емотивних, фамільних садів, оскільки вони є невід’ємною їх складовою.

Порати (возделывать – рос.) і доглядати. Це слова із Книги Буття 2:15. Це були основні заняття людини в прекрасному саду Едема від початку творіння. Садівництво і землеробство завжди були тими заняттями, які приносять людині лише користь і задоволення. Я особисто люблю це найбільше і роблю якнайкраще.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *